Biežāk uzdotie jautājumi

Kad var uzstādīt kapu pieminekļus?

Teorētiski pieminekli var uzstādīt jebkurā laikā pēc bērēm. Tomēr mūsu pieredze rāda, ka vēlu rudenī, ziemā un agrā pavasarī to nevajadzētu darīt. Mūsu ieteikums - piemineklis jāuzstāda ne agrāk kā gadu pēc bērēm.

Tātad, ja cilvēks nomira vasarā, tad pieminekli var novietot pavasarī vai nākamajā vasarā. Šis atzinums ir balstīts uz ilgtermiņa novērojumiem. Pēc apbedīšanas zeme nav pietiekami sablīvējusies. Temperatūras izmaiņas, sniegs, lietus un sals ietekmē zemes "saraušanos".
Ja šo niansi neņem vērā uz uzstāda pieminekli ātrāk, tad pēc kāda laika atnākot uz kaps vietu, var ieraudzīt, ka piemineklis stāv šķībi. Tas ir saistīts ar nevienmērīgu zemes sablīvēšanos, un meistars, kas uzstādījis pieminekli šo apstākli ietekmēt nevar, līdz ar to, nav korekti vainot meistaru pieminekļa stāvokļa deformācijā.

Vai pastāv noteikumi par pieminekļiem?

Nē, noteikumu nav. Klasiskie pieminekļi ir vertikālie steļi. Tie var būt dažādi pēc formas un var būt divās krāsās. Piemēram, melns un pelēks. Šādi pieminekļi izskatās ļoti skaisti. Vienīgais, ko prasa kapsētas noteikumi – piemineklim jābūt droši nostiprinātam uz tā uzstādīšanas vietas. 

No kādiem materiāliem var izgatavot pieminekļus?


Parasti pieminekļi ir izgatavoti no granīta, šādus pieminekļus izmanto visbiežāk.
Jūs varat izgatavot pieminekļus no marmora, dzelzs mākslinieciskās kalšanas, retāk izgatavoti no bronzas un misiņa.
Ja runā tieši par Latviju, tad, vadoties no klimatiskajiem apstākļiem, vispiemērotākie ir granīta pieminekļi. Granīts ir izturīgs materiāls, kas izskatās ļoti skaisti uz jebkura kapa. It īpaši, ja uz tā ir gravējums.

Kurš materiāls ir vispiemērotākais piemineklim?

Mēs iesakām granītu. Šie pieminekļi stāv daudzus gadus un tos neietekmē laika apstākļi.

Kādi pieminekļi ir vislētākie?


Ja runājam par izmaksām, tad vislētākie pieminekļi tiek izgatavoti no betona ar granīta vai marmora šķeldām. Taču šādiem pieminekļiem ir īss ekspluatācijas laiks. Pēc diviem vai trim gadiem uz pieminekļa sāks parādīties pirmās plaisās un pastāv liela iespēja, ka tas drīzumā sāks sadalīties un nāksies izgatavot un uzstādīt atkal jaunu.
Nākamajā cenu kategorijā ietilpst laukakmeņu pieminekļi, kurus izgatavo no granīta laukakmeņa. Šeit vienīgā problēma ir tā, ka pēc dažiem gadiem viņi sāks pāraugt ar sūnām. Šo problēmu var risināt vienkārši notīrot pēc nepieciešamības.
Nedaudz dārgākā cenu kategorijā ir pulēti pieminekļi. Par tiem nevajag ļoti rūpēties. Laika apstākļi viņus neietekmē tik daudz, un tādēļ pulēti pieminekļi ir visizturīgākie.
Visdārgākie pieminekļi ir ekskluzīvo pieminekļu kategorijā. Šādas izmaksas iegūst tāpēc, ka šiem pieminekļiem nepieciešams vairāk materiālu, vairāk darba. Bet uz kapa vietas šie pieminekļi izskatās kā mākslas darbs.

Vai uz pieminekļa ir nepieciešama gravēšana?


Ir nepieciešamā informācija, tāda kā vārds, uzvārds, dzimšanas un nāves datumi. Šo informāciju ir jāveido papildus kā gravējumu piemineklī, vai izmantojot bronzas vai kāda cita materiāla burtus. 
– Parasti šādus pieminekļus šeit nevar satikt?
Jā, bet neviens to neaizliedz. Šādi pieminekļi izskatās ļoti skaisti un padara individuālu radinieku apbedījumu vietu.
– Taču šādi pieminekļi maksās vairāk?
Galu galā, darbs ar šādiem attēliem aizņem vairāk laika un piepūles.

Cik ilgi gravējumi paliek uz pieminekļa?

Gadsimtiem ilgi. Un, ja gravēšana tika veikta ar rokām, tad mēs varam teikt, ka tas tiks saglabāts tik ilgi, kamēr stāvēs piemineklis.

Uz daudziem pieminekļiem tiek izgatavoti zīmējumi, vai tie ir nepieciešami?

Ir tikai viens kritērijs – jūsu vēlmes. Ja mirušais bija, piemēram, skolotājs, tad uz pieminekļa jūs varat ievietot atklātu grāmatu. Ja radinieki vēlas pieminekli saskaņā ar piederību jebkurai konfesijai, tad var uzlikt krusta tēlu.

Cik liela ir attēlu izvēle?


Mēs varam īstenot ārkārtīgi daudz vēlmju attiecībāuz attēla izveidi. Piemēram, ja mirušais strādāja par vadītāju - jūs varat pievienot automašīnas attēlu. Ja viņš bija jūrnieks, tad var pievietot arī attēlu ar enkuru.
Attēli neaprobežojas tikai ar profesionālajām darbībām. Varbūt cilvēkam savas dzīves laikā kaut kas patika, un tad šāds attēls būtu piemērots. Pat pieminekļa otrā pusē var būt epitāfija ar piemērotu attēlu.  Šādi pieminekļi izskatās ļoti skaisti un ppiešķir individuālu raksturu radinieka apbedījuma vietai.
Šādu pieminekļu izmaksas ir augstākas, proporcionāli papildus ieguldītajam darbam izgatavošanā.